Genel

Promosyon ürünü almak için en uygun tarih ne zamandır?

Yılbaşı, dini ve milli bayramlar, sektörel organizasyonlar… Peki en doğru promosyon hangi tarihte dağıtılmalıdır?


1- Yılbaşlarına önem verin

Genelde yılbaşı arefesinde, ekim ayı gibi yoğunlaşan promosyon siparişleri, yılbaşından sonra hacmini biraz azaltır. Ancak, sektör, ürün ve hedef kitlenin demografisi promosyon dönemini doğrudan etkiler. Özellikle ajanda, takvim gibi tarih bazlı baskıya alınan promosyon ürünleri daha çok tercih edildiği için, yılbaşı öncesi dağıtılacak promosyon siparişlerinde ciddi bir artış olur. Tabiki bu sipariş hacmi, kalem, defter, saat gibi diğer promosyonel yan ürünlerin siparişini de beraberinde getirir. 


2- Dini ve Milli Bayramları göz ardı etmeyin

Markaların tanıtım bütçelerini genelde 1 yıllık periyodlarla belirlemesi, yeni yılın başlamasıyla tanıtım sektörünü canlandırır. Ancak hedef kitlenin cinsiyeti, yaşı, hatta dini ve ırkı bu siparişleri doğrudan etkiler. Şöyle ki, dini bayramlar öncesinde dağıtılan tebrik kartları ve özel müşterilere gönderilen VIP promosyonlar yılbaşı sezonundan bağımsız olarak artış göstermektedir. 23 nisan gibi milli bayramlarda ise bambaşka ürünler şirketlerin gündemine alınırken, bir başka noktada, yabancı sermayeli bir şirket christmas öncesi çalışanlarına küçük çam ağaçları dağıtıyor olabilir.


3- Sektörel Organizasyonlar

Yılbaşı ve bayramlar haricinde promosyon dönemlerinde sipariş yoğunluğunu belirleyen bir diğer faktör de sektörel organizasyonlardır. Özellikle reklam, inşaat, tekstil, otomotiv sektöründe her yıl ciddi katılımlarla gerçekleştirilen fuarlar promosyon ürünü siparişlerinin ciddi bir yüzdesini oluşturmaktadır.


Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak promosyon siparişlerini şirket bütçenize alıp önceden sipariş vermenizde yarar vardır. Hele bir de amatör bir promosyon firmasıyla çalışıyorsanız, hesapladığınız gibi olmayan teslimat tarihleri, kısıtlı ürün yelpazesi, kısıtlı zamandan dolayı hatalı ürünlerin değiştirilememesi, nakliye sorunları ve pahalı fiyatlar cabası olur. Bu yüzden promosyon tarihini ve ürün çeşitliliğini promosyon firmanızla beraber kararlaştırıp, sizin için en uygun fiyata ve zamanlamaya sahip olduğunuzdan emin olun.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın