Genel

VIP Promosyon Ürünleri

VIP Promosyon Nedir?

Promosyon ürünlerine göz atıldığında, normal ürünlerle beraber aynı kategorilere ait VIP ürünlerin bulunduğu dikkat çekmektedir. Peki promosyonda VIP ürün nedir? ve hedef kitlesi kimlerdir? 

VIP ürünler, normal promosyon ürünlerinin materyal kalitesine nazaran daha kaliteli materyale sahip, özel tasarımlı ve tanınmış markalar (ör. swarovski, hugo boss, pierre cardin) tarafından üretilen ürünlerdir. Genellikle bir çok satıcı ve alıcı için “pahalı ürün” sınırından öteye geçemeyen, kataloglardan veya promosyon sitelerinden ürünlere göz atılırken çabucak geçilen ürünler olarak görülse de, her reklam mecrasında olduğu gibi promosyonda da hedef kitle doğru belirlenirse VIP Promosyon Ürünleri marka ve müşteri arasında kalıcı bir iz bırakır.

VIP Promosyon Ürünlerinin Hedef Kitlesi Kimlerdir?

VIP ürünlerin hedef kitlesi, gelir düzeyi yüksek ve hediye beklentisi farklı kişilerdir. Genelde üst düzey yöneticileri hedef alan VIP promosyon çalışmasında isme özel ürünler, yöresel (alaturka) ürünler ön plana çıkmaktadır.

1- Büyük Şirketlerin Yöneticilerine

Örneğin bir ilaç dağıtım firması için promosyon çalışması yapıyorsunuz ve hedef kitlenize uygun kalem arayışındasınız. Plastik promosyon kalemlerin aksine, ilaç şirketlerinin üst düzey yöneticilerine, eczacılara ve doktorlara vereceğiniz isme özel markalı bir metal kalem, bu hedef kitle üzerinde markanızın ciddiyetini vurgulamış olacaktır. Aksi taktirde fuarlarda, okullarda herkese dağıtılan plastik kalemlerden verildiğinde, potansiyel müşteri adayınız bu ürünü, yardımcısına, şoförüne ya da ihtiyacı olan başka birine verecektir. Dolayısıyla promosyon kampanyanız “ucuz-basit eşantiyon” dan öteye geçemeyecektir.

2 – Kamu Kurumlarında Çalışan Yöneticilere

Motivasyon amaçlı olarak her yeni yılın başında bakanlıklar, valilikler, belediyeler ve büyük kamu kurumları daire başkanları yöneticilerine hediyeleşme adı altında promosyon çalışması yapmaktadır. Bu promosyon çalışmalarında saat ve kalem setleri, bayanlar için özel tasarım şal takımları ve özel kutulu ajanda-anahtarlık-kalem paketleri son zamanlarda gittikçe ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda, özellikle kamu kurumlarıyla iş yapan şirketler, büyük ihalelerin açılışlarında, büyük projelerin tamamlanmasında sıkça üst düzey kamu yöneticileriyle muhatap olmaktadırlar. Bu tür iş ilişkilerinde de isme özel setler şeklinde tasarlanmış promosyonlar doğru bir tanıtım yaklaşımıdır.

3 – Özel Davetliler

Bir şehre gelen üst düzey protokol, yurt dışındaki konsolosluk ziyaretleri ve özel günlerde verilen resepsiyonlar; tüm bu aktivitelerde, ilgili kurumun dağıttığı promosyon mahiyetindeki hediyeler, alıcısına verilen ehemmiyeti temsil etmektedir. Dolayısıyla bu tarz resepsiyonlarda ve açılış davetlerinde hediyeler, katılan topluluğun sosyokültürel düzeyiyle doğru orantılı olmalıdır. Örneğin kardeş şehir seçilen bir anadolu iline yurt dışından temsilciler geldiği zaman o şehrin kültürünü yansıtan yöresel bir ürün, doğru bir paketleme ve sunumla, yerinde bir promosyon çalışması olacaktır. Aynı şekilde Ankara’da her yıl yüzlercesi yapılan konsolosluk resepsiyonlarında verilen VIP paketler, içeriği bakımından (isme özel deri anahtarlık, kişiye özel ajanda, özel üretim markalı saat) muhatabını tatmin etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın